A vadon élő állatokat sokat szeretik nézni, tanulmányozni, hiszen az állatokat a természetes élőhelyükön figyelhetik meg. Tapasztalt madarászok, természetfotósok, vagy egyszerűen csak egy érdeklődő számára is fontos, hogy a megfigyelésekhez megfelelő eszközökkel rendelkezzen. A távcső segíthet abban, hogy minél közelebb kerüljünk az állatokhoz anélkül, hogy közben megzavarjuk őket. A hőkamerák is egyre értékesebb eszközök a megfigyelések során, hiszen nagyon sok állat éjszaka él aktív életet és a megfigyelést ezekkel az eszközökkel lehet a legjobban megoldani. A távcső tehát egy alapvető eszköz, amely biztonságos és egyáltalán nem tolakodó és tisztes távolságból lehet követni az állatok mindennapjait.
Válasszunk megfelelő távcsövet
A távcső kiválasztásakor a nagyításra és az objektív átmérőjére kell koncentrálnunk. A vadvilág megfigyeléséhez általában egy 8 vagy 10-szeres nagyításra és jó fényviszonyok között (pl. napsütésben) egy kisebb átmérőjű (akár 26mm) távcső is elég. Szürkületben, felhős időben ajánlott minél nagyobb átmérő. Válasszunk széles látómezővel rendelkező távcsövet, hogy minél szélesebb látószögben végezhessük el a megfigyelést.
Stabilizáljuk az állványt
Fontos, hogy megfigyeléseknél minél jobban lecsökkentsük a kezünk remegését. Ha nem vagyunk biztosak magunkban, akkor érdemes egy állványt beszerezni. A stabilitás kulcsfontosságú, ha az apró részleteket is meg szeretnénk figyelni, például gyenge fényviszonyok mellett.
Gyakoroljunk sokat
Ahhoz, hogy minél jobban elsajátítsuk a különféle beállításokat, érdemes kísérletezni, gyakorolni. Próbálkozzunk meg többféle beállítással is annak érdekében, hogy amikor kint leszünk a terepen, akkor ezzel már ne menjen el sok idő.
A fényviszonyok
Legyünk tekintettel a fényviszonyokra, mivel azok jelentősen befolyásolhatják a megfigyelés élményt. A kora reggeli vagy késő délutáni órákban nagyon jók a fényviszonyok, de egyéb időszakokban fontos, hogy minél nagyobb átmérőjű távcsövet használjunk.
Legyünk türelmesek és csendesek
A türelem kulcsfontosságú a megfigyelések során, így csendes várakozással töltsük el azt az időt, amit nem az állatok konkrét megfigyelésével töltünk. Amennyiben nem így teszünk, úgy elriaszthatjuk az állatokat. Kerüljük a hirtelen mozdulatokat vagy a hangoskodást is, hiszen ezek megzavarhatják az állatokat.
Figyeljünk oda a környezetre
A vadon élő állatok általában olyan területeken tartózkodnak szívesen, amelyek bőséges táplálékot biztosítanak számukra és víz, vagy valamilyen menedék is megtalálható a közelben.
A hőkamerák jelentősége
Főként az éjszakai megfigyelésekhez a hőkamera alkalmazása elengedhetetlen. Különösen gyenge fényviszonyok mellett csak ezekkel lehet esélyünk. Ezek a kamerák érzékelik az állatok által kibocsátott hőt, ezáltal teljes sötétségben is láthatóvá válnak.