A lemezek meghajlítása nagyon sok gyártási folyamatnál elsődleges fontosságú. A kisebb, valamint a nagyobb gyártási volumennél is hasznát vehetjük egy élhajlító gépnek, amelyek nem csak a vékonyabb lemezekkel boldogulnak és emellett igen hatékonyak is.
Mi az az élhajlítás?
A fémlemezek hajlítása során különféle geometriájú alakításokat lehet elvégezni úgy, hogy közben a fémet deformáljuk. Egy-egy vékonyabb fémlemez esetében az sem ritka, hogy több hajlítást is elvégeznek rajta mire a kívánt formát elérik. Az acéllemezek általában a 6 milliméteres vastagságot nem haladják meg és általános szabályként elmondható, hogy az anyag vastagságához mérten kell megválasztani a hajlítási sugarat.
Hol alkalmazzák a leggyakrabban?
A hajlítógépek használata gyakori az autóipar, az építőipar, a közlekedés, illetve az infrastruktúra területén.
Ma már CNC hajlítógépek segítik a munkát
Természetesen egyszer mindenki volt kezdő, de ma már elengedhetetlen, hogy a szakmában dolgozók elsajátítsák a CNC hajlítógépek használatát. A legtöbb cég már ezzel a géppel végzi a munkákat, hiszen sokkal gyorsabb és hatékonyabb munkavégzést tesz lehetővé.
A lemezhajlítás folyamata
Többféle gép is alkalmas a CNC hajlításra, de a kisebb műhelyekben inkább a kézi vezérlésű gépeket részesítik előnyben. A nagyobb cégek, vállalkozások már inkább a számítógéppel vezérelt, azaz a CNC gépeket alkalmazzák. Maga a hajlítási elv ugyanaz, csak a működtetésben van némi eltérés.
Tervezés – a pontos paraméterek meghatározása
Ez lesz az első lépés, azaz a hajlítási vonal, a szükséges erő és a hajlítások sorrendjének meghatározása. Hajlításokhoz magát a szerszámot is ki kell pontosan választani.
A gép beállítása
Amennyiben CNC gépet használunk, úgy számítógépen kell beállítani az előzetesen kiszámított adatokat, így a rendszer pontosan tudni fogja, hogy mekkora erőt fejtsen ki, milyen hajlításokat alkalmazzon és mi legyen a megfelelő szög. Ezután lehet csak a gépre felszerelni a megfelelő szerszámot.
Behelyezés
A gép beállítása után be kell helyeznünk a megmunkálandó anyagot és a gép az előzetesen kiszámolt és beállított hajlítási vonalnál fogja azt meghajlítani.
Hajlítás
Miután a gép meghajlította a kiválasztott fémet, eltávolíthatjuk a gépből és elő is készíthetjük a következő gyártási szakaszra.
A hajlítógépek mellett nem árt, ha átgondoljuk egy csővágó beszerzését, hiszen annak használatával is nagyon sok időt takaríthatunk meg.
Fotó forrása: Canva