Amennyiben valamilyen ételallergiánk van – például gluténérzékenység –, akkor bizony alaposan meg kell válogatnunk, hogy milyen ételek kerülhetnek a tányérunkra. Ugyanez a helyzet akkor is, ha táplálékkiegészítőket szeretnénk szedni – ezeket is megfontoltan kell beillesztenünk a diétánkba. Szerencsére a piac tökéletesen alkalmazkodik a modern, változatos igényekhez, így ma már bőven találhatunk ilyen termékeket gluténérzékenyként is.
Mit takar a gluténérzékenység?
Kezdjük azzal, hogy egyáltalán mi az a glutén. Nos, ez nem más, mint egy összetett fehérje, ami gliadinból és gluteninből áll. Ezek közül az első, a giladin okozhat gondokat, mert gluténérzékenyeknél a vékonybél nyálkahártyájának súlyos sorvadását okozhatja. A glutén, azaz giladin sokféle termékben megtalálható, hiszen a búza, rozs, zab és árpa alapvető összetevője.
A gluténérzékenység, vagy orvosi nevén cöliákia, hosszú ideig nem okoz tüneteket, ezért is nehéz felismerni. Mindenképp árulkodó jel lehet, ha hosszú ideig, akár napokig tartó hasmenést, puffadást tapasztalunk, illetve ha étvágytalanok vagyunk és súlyt veszítünk. A gluténérzékenység idővel az emésztőrendszeren túl is panaszokat okoz. Ilyen például a fáradékonyság, a hajhullás, a pikkelysömör, de idővel akár cukorbetegség, illetve pajzsmirigy-betegség is kialakulhat.
Milyen táplálékkiegészítőket szedhetünk?
Gluténérzékenyként fokozottan ügyelnünk kell a kiegyensúlyozott táplálkozásra, amihez persze az étrend-kiegészítők is hozzátartoznak. Igen ám, de ezek jelentős része sajnos tartalmaz glutént kisebb vagy nagyobb mennyiségben. Vagy azért, mert eleve olyan anyagból készül – például búzából vagy árpából –, amiben megtalálható, vagy azért, mert a feldolgozás során adagolják hozzá. Ezzel együtt a boltok polcain a gluténérzékenyeknek szánt termékek is ott sorakoznak, csak meg kell találnunk őket.
Ennek legegyszerűbb módja, ha alaposan megnézzük a csomagolást, és megkeressük a gluténmentes jelzés címkéjét. A legtöbb készítményen ezt a „Gluten Free” felirattal és egy áthúzott búzaszállal jelzik, de ettől eltérő jelzéssel is találkozhatunk. Mivel világszerte egyre több ember tekinthető gluténérzékenynek, az élelmiszeripar is odafigyel az igényeikre. Több olyan nemzetközi tanúsítvány is létezik, ami garanciát jelent a gluténmentességre – ezeket is érdemes tehát felkutatni a dobozon, tégelyen.
Ha ilyet esetleg nem találunk, akkor sincs minden veszve. Az összetevőket átnézve még mindig választ kaphatunk arra, hogy vajon tartalmaz-e a termék glutént vagy sem. Ehhez persze ismernünk kell minden olyan élelmiszert és ezek származékait, amiben előfordulhat a glutén. A már említett ételeken kívül ide tartozik például a tönkölykeményítő és a kamut.
Ne sajnáljuk az időt arra, hogy kicsit utána nézzünk az adott terméknek vagy gyártónak. Sok cég ugyanis a honlapján részletes leírást ad az általa használt összetevőkről és gyártási folyamatokról, ami alapján már teljesebb képet kaphatunk. Erre már csak azért is szükségünk lehet, mert ha egyszer megtaláltuk azt a márkát, amelyikben maximálisan megbízunk, akkor érdemes ahhoz ragaszkodni, és mindig az ő kiegészítőjét választani.
Amennyiben még ezek után is bizonytalanok vagyunk, és nem merünk kockáztatni, keressünk fel egy orvost. A háziorvosunk is képes tanácsokkal ellátni minket, de még jobb, ha egy gasztroenterológushoz fordulunk. Az ilyen szakorvos kifejezetten az emésztőrendszerrel foglalkozik, és bizonyára sok gluténérzékeny páciense volt már. Könnyen lehet, hogy olyan gyártókat, termékeket is ismer, amikre mi nem is gondoltunk volna.
Úgyis megtalálhatjuk a számunkra ideális táplálékkiegészítőket, ha sorstársaktól kérünk tanácsot. Akár személyesen, akár a közösségi oldalakon is rábukkanhatunk olyanokra, akik hozzánk hasonlóan gluténérzékenyek, de már megtalálták a legjobb kiegészítőket. Így aztán mindenképp jó ötlet tőlük tanácsot kérni és meghallgatni a tapasztalataikat. Ennek a módszernek nagy előnye, hogy első kézből kapunk információt, méghozzá megbízható forrásból.
Melyeket érdemes beépíteni az étrendbe?
A gluténmentes táplálékkiegészítők között is van néhány, ami prioritást kell, hogy élvezzen. Az amiláz és glükoamiláz nevű speciális enzimekkel könnyebben emészthetjük majd meg a glutént tartalmazó gabonák szénhidrátját, de mindenképp kerüljön a kosarunkba omega-3 zsírsavakat tartalmazó készítmény is. Gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatása igencsak fontos az egészségünk szempontjából.
Ha rendszeresen edzünk, akkor a gluténmentes BCAA is remek választás, mert több legyet üthetünk vele egy csapásra. A BCAA a branched chain amino acids, vagyis elágazó láncú aminosavak kifejezést takarja: ezek az anyagok teszik ki az izomfehérjék esszenciális aminosav-készletének nagyjából 35%-át. A többi aminosavval közösen pedig a fehérjék felépítéséért felelnek, így közvetetten közük van az izomépítéshez és az izomtömeg fenntartásához. Bár BCAA sokfelé ételben természetes módon jelen van, például a vörös húsban, a tojásban és a különféle tejtermékekben, egy gluténmentes címkével ellátott táplálékkiegészítővel tovább növelhetjük a bevitelt.
Ma már nem a lemondásról szól a gluténérzékenység
Az élelmiszerek piacán hatalmas változások álltak be az elmúlt évtizedekben, és gluténérzékenyként is könnyen találhatunk megfelelő termékeket. Jó hír, hogy nincs ez másképp az étrendkiegészítőkkel sem: itt sem számít már ritkaságnak a gluténmentes címke és összetétel.